Teleferik Türleri

  • test :

AYRILABİLİR KLEMENSLİ GONDOL TELEFERİKLER (MONOCABLE GONDOLA DETACHABLE)

Detachable gondol teleferikleri, dünya sıralamasındaki en başarılı teleferik sistemlerinden birisidir. 4 ile 15 kişi alabilen kabin seçenekleriyle kış sporu tutkunlarını dağlardaki tesislere ulaştırır, yaz turizmini canlandırmaya yardım eder ve kentsel ulaşım projelerine dahil edildiğinde şehir ile mükemmel bir uyum sağlar. Detachable gondol teleferikleri ile yolculuk yapmak güvenli, rahat ve hızlıdır. Çağdaş tasarım, yenilikçi güvenlik unsurları ve en ileri yapısal çelik işçiliği estetiğin, yüksek güvenliğin ve en iyi değer katmanın başarılı birleşimidir. Panoramik pencereler eşsiz bir çevre manzarası seyrini ve doğayla bütünleşme hissini yaşatır.

Bir kere daha ve yeniden, gondol teleferikler tekerlekli sandalye, bebek arabası ya da alternatif spor donanımıyla, bir sorun olmaksızın binişe izin vererek önemli bir fayda sunar.  Detachable klemens teknolojisi taşıyıcıların istasyonlarda halattan ayrılmasını sağlayarak yolcuların rahat binmesi ve inmesini sağlar. Gondollar hat üstüne alındığında saniyede 6 metre hız yapabilirler.

İlk bakışta ayrılabilir klemensli gondol

– Saat ve yön başına 4,500 yolcu taşıma kapasitesi

– Geniş kabin tasarım ve aksesuar seçenekleri

– Uygun gereklilikler için işlevsel kabin parkı tesisleri

– En yüksek kullanılabilirlik

– Bütün unsurlarına kolayca ulaşılabildiği için kolay bakımlı

 

FÜNİKÜLERLER

Fünikülerler kentlerde, taşrada ya da dağlık bölgelerde kurulabilir. Virajlar ve eğimdeki değişimler bu teleferik sistemi ile kolayca aşılır. Alçak profil, fünikülerin bütün hava koşullarında kullanılabilirliğini sağlar. Ayrıca, bu sistemlerin etkileyici özellikleri arasında 40 yılı bulan uzun servis ömrü ve makul bakım maliyetleri vardır.

Araçların hareketi, genellikle tersinir sistemi baz alarak çekme halatı tarafından sağlanır. Kısa mesafeli kurulumlar için iki paralel hat uygundur, uzun mesafeli kurulumlar için ise hattın tam ortasında bulunan geçiş kavisli hat kullanılır. Ara istasyonlarla bütünleşme olanağı füniküleri uygun bir toplu taşım aracı yapmaktadır. Trenler bir ya da daha fazla araçtan oluşabilir ve müşteriler sistemin operatör yardımı ile veya tam otomatik olarak işletilmesini seçebilir. Tesis müşterilerin bu seçimine bakılmaksızın belli istek ve gerekliliklere uygun olarak tasarlanır. Fünikülerler etkileyici bir ulaşım kapasitesine sahiptir, saniyede 14 metre hızla yüzlerce yolcu taşıyabilir.

İlk bakışta füniküler

– Yük ve yolcu taşımacılığı ile kombine taşımacılık için uygundur

– Yüksek yolculuk konforu

– Uzun servis ömrü ve yüksek işletim verimliliği

– Tam otomatik fünikülerlerle yeni ekonomik bakış açıları

 

ATW (TERSİNİR HAVA RAYLARI)

Bu tür teleferiklerin tanımlayıcı niteliği tersinir hareketidir. Çoğu durumlarda, istasyonlar arasında ileri-geri giden bir ya da iki taşıyıcı bulunmaktadır. Bunlar bir ya da iki halat ile çekilir. Taşıyıcı halat üzerinde seyahat eden kabinler, üst ve alt çekme halatına bağlıdırlar. İstasyonlardan birinde çekme halatı motor sistemi ile itilir; diğer istasyonda gerekli gerginin sağlanması için balans ağırlığı bulunur.

Hava tramvayları vadileri, dağ geçitleri, nehirleri ve buzulları kolaylıkla geçer; kentsel ulaşım açısından da giderek daha yaygın hale gelmektedir. Kabinler saatte 500 ile 2.000 yolcu taşıyabilmek için 6 ile 230 yolcu kapasiteli tasarlanabilir ki bu da tramvayın, sistem uzunluğuna ve saatteki hızına bağlıdır. (en çok 12 m/s).

İlk bakışta tersinir hava tramvayı

– 3 km halat açıklığı

– Saat ve yön başına 2.000 yolcu taşıma kapasitesi

– Yolcu ve yük taşıma birleşimi olanağı

– Zorlu arazilerde kullanıma uygun

 

 

GRUP GONDOLLAR

Grup gondollar, özel gereksinimleri karşılamak amacı ile üretilen sistemlerdir. Bu tesislerin tipik özelliği, halat üzerindeki taşıyıcı gondol gruplarının kombinasyonun sağlanmasıdır. Gondollar oturan ya da ayakta duran yolcular için ulaşım sağlar. Gondol büyüklüğü ve sayısı herhangi bir durumdaki ulaşım kapasitesine bağlıdır. Basit, saydam teleferik teknolojisinde, ayrılabilir (detachable) ya da sabit klemensli teleferik tasarımlarında grup gondollar bir dönüm noktasıdır. Bu teleferik türü özellikle kısa ulaşım mesafelerinde – hem yaz hem de kış turizmi için- çok uygundur. Bu sistemde seyahat hızı saniyede 7 metreye kadar çıkabilir.

Yolcuların manzarayı daha geniş ve açık görebilmelerini sağlamak için açık gondolları kullanmak da olanaklıdır. Bu özellikle yaz turizmi için istenmektedir. Turist ve ziyaretçiler için çekici hale gelmektedir.

İlk bakışta grup gondollar

– Çok kısa mesafeler için idealdir

– Tersinir ya da sürekli hareketli sistemler olabilir.

– İstek üzerine oturaklı ya da ayakta yolculuk

– 6 ile 15 kişi taşıyabilen gondol kapasiteleri