Kentsel Planlama, İklim Değişikliği ile Başa Çıkmamıza Nasıl Yardımcı Olabilir?

  • test :

Kentsel ısı adası olarak bilinen bir iklim olayı nedeniyle kentler çevre bölgelerden daha sıcaktır. Bilim adamları bu etkiyi onlarca yıldır araştırmış olsalar da, yeni bilgiler son zamanlarda şehirlerimizi yüksek sıcaklıklara katkıda bulunan bir yol olarak düzenleme şeklimiz olduğuna işaret ediyor. Sonuçlar, şehir planlamacılarının gelecekteki şehirlerimizi daha iyi inşa etmelerine yardımcı olabilir.

MIT ve Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nden bilim adamı Rolan Pellenq liderliğindeki çalışma, New York gibi şehirlerin kesin bir ızgara benzeri yapıyla inşa edildiğini ve sonuç olarakb Londra gibi daha kaotik bir düzenlemeye sahip şehirlerden çok daha sıcak olduklarını tespit etti. 50’den fazla şehri inceleyen araştırmacılar, düz, yatay caddelerin daha fazla ısıyı hapsettiklerini buldular.

Bunun şehir planlamacılarına bir avantaj sağlayacağına inanıyorlar: “Phoenix’in yeni bir bölümünü planlıyorsanız,” diyor Pellenq, “Çok sıcak bir yer olduğundan ızgara üzerinde inşa etmek istemezsiniz. Ancak Kanada’nın bir yerinde bir belediye başkanı hayır diyebilir, şehri daha sıcak tutmak için ızgarayı kullanmayı seçeceğiz. ”

Etkilerini anlamak şehirlerimizde kullanılan malzemeleri de değiştirebilir ve ortaya çıkan maliyetleri azaltabilir. Beton gibi malzemelerin gündüzleri ısıyı absorbe ettiği ve geceleri ısıyı açığa çıkardığı bilinmektedir. Beton binalar ve asfalt yollar bitki örtüsü ile kaplanan alandan çok daha fazla ısı üretir.

Kentsel ısı adasının etkilerine yatkın olan kötü tasarlanmış bir şehir, ısı dalgalarında, ısıya bağlı hastalıklarda, hava kirliliğinde bir artış ve enerji kullanımında bir artış görebilir.

Dünya Bankası’na göre, dünyadaki 7,4 milyar insanın 4 milyarı kentlerde yaşıyor. 2045 yılına gelindiğinde bunun 6 milyara çıkmasını bekliyoruz. Büyük insan akını için, uygun konutlardan ulaşım yollarına kadar her şeye ve altyapımızı nasıl düzenlediğimize bakarak şehirlerin tasarım konusunda daha akıllı olması gerekecektir.